Idź do spisu treści

Menu główne

KUJAWSKO-POMORSKA LIGA RUGBY 7 SEZON 2012/2013

ROZGRYWKI

Turniej Finałowy Kujawsko-Pomorskiej Ligi Rugby 7 o puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Toruniu  – 22.06.2013 Unisław

Finał w Unisławiu zapowiadał się bardzo ciekawie.  Aby zdobyć tytuł  mistrza Województwa Kujawsjo-Pomorskiego zarówna Alfa jak i Unisław musieli wygrać swoje spotkania. W przypadku wygranej Unisławia obydwie drużyny zrównywałyby się punktami, a o zwycięstwie miały decydować małe punkty.  W przypadku małych punktów lepszy bilans miała drużyna z Unisławia. Tak więc obydwie drużyny miały o  co walczyć.
Drużyna z Unisławia wystąpiła w bardzo dużym osłabieniu bez Mateusza Mrowcy. który uczestniczył w Mistrzostwach Europy w Belgii, Szymona Krause i Kacpra Ostrowskiego, którzy przebywali za granicą. Zaskoczyła natomiast świetna dyspozycja bydgoskiej Alfy, która na finałowy mecz w Unisławiu zwarła szyki i przyjechał jednym z najmocniejszych składów.
O losach ligi miał zadecydować już pierwszy mecz w którym spotkały się drużyny z Bydgoszczy oraz Unisławia. I jak przystało na finał był to mecz, który zasługiwał na to miano, mecz który trzymał w napięciu od samego początku do końca. Mocnym uderzeniem rozpoczęła Alfa, która miała znaczą przewagę fizyczną i wykorzystała to zdobywając dwa przyłożenia w pierwszej połowie. Unisławscy rugbiści odpowiedzieli jednym przyłożeniem. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gości 14:5. Unisławianie znani są jednak z zaciętości i walki do ostatnich minut. Druga połowa to wyrównana walka z narastającą przewagą drużyny z Unisławia. Unisławianie rozkręcali się z minuty na minutę zdobywając kolejne przyłożenie w 3 minucie drugiej połowy. Wynik 14:12 dla Alfy. Ostatnie minuty do rozpaczliwe ataki Unisławskiej ekipy , która w ostatniej minucie spotkania przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść wygrywając 14:19.
Ostatni mecz pokazał jak zacięta była rywalizacja w ciągu całego sezonu pomiędzy obiema ekipami. Wygrywając mecz z Bydgoszczą, Unisław bez problemu pokonał drużyny z Grudziądza i Torunia i wygrał cały turniej. Dzięki temu zwycięstwu zrównał się w punktacji generalnej z Alfą Bydgoszcz, a lepszy bilans bezpośrednich spotkań i małych punktów pozwolił obronić tytuł Mistrza Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Rugby 7, olimpijskiej odmianie rugby.
Zwycięstwo tym cenniejsze, że osiągnięte dzięki młodym zawodnikom, bez wsparcia liderów, a Alfa jest bardzo dobrym zespołem uczestniczącym w rozgrywkach ligi rugby XV, drużyna która w tym roku awansowała do I ligi rugby XV.
Brązowy medal zdobyli zawodnicy RK Toruń, którzy pomimo problemów kadrowych zdołali utrzymać trzecie miejsce w rozgrywkach. Na wyróżnienie zasługuje drużyna z Grudziądza, która przez cały sezon wyróżniała się zaangażowaniem w rozgrywki wojewódzkie.
Dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu w Toruniu za wsparcie finansowe na organizację turnieju finałowego w Unisławiu.
Skład zespołu:
Raniszewski Tomasz, Pieńczewski Paweł, Wróbel Maciej, Imaszewski Patryk, Grzegorowski Juliusz, Janik Paweł, Piekarczyk Piotr, Zdanowicz Damian, Mendyka Michał, Jonasz Buller, Kowalski Mateusz, Kęska Paweł, Kudliński Arkadiusz, Krzysztof Krause.   nieobecni zawodnicy w turnieju finałowym, ale uczestniczący w poprzednich turniejach KPLR7 – Mateusz Mrowca, Szymon Krause, Kacper Ostrowski.

III Kujawsko-Pomorskiej Ligi Rugby 7 – 15.06.2013  Grudziądz

III turniej Kujawsko-Pomorskiej Ligi Rugby 7 rozegrany został w Grudziądzu. W turnieju gościnnie wystąpiły drużyny z Chojnic oraz Pruszcza Gdańskiego.  Turniej był bardzo ważny dla drużyny z Unisławia, która musiała pokonać Alfę Bydgoszcz aby myśleć o obronie mistrzowskiego tytułu. Do konfrontacji lidera i wice lidera doszło już w pierwszym spotkaniu. Od samego początku widać było dominację drużyny z Unisławia, która bez większego problemu pokonała Alfę Bydgoszcz 30-5 i tym pozostała w grze o mistrzowski tytuł.
W pozostałych meczach unisławianie pewnie pokonali drużyny z  Chojnic oraz Grudziądza. Goryczy porażki unisławianie doznali w spotkaniu z Pruszczem Gdańskim prowadząc do ostatnich minut bardzo wyrównaną walkę. Ostatecznie jednak polegli 10:20. Porażka ta jednak nie zmieniła nic w klasyfikacji generalnej KPLR7 w której Unisław odrobił 5 pkt do lidera.

II TURNIEJ KUJAWSKO-POMORSKIEJ LIGI RUGBY 7 - 12.05.2013 UNISŁAW

12 maja 2013 rozegrany został II turniej w ramach Kujawsko-Pomorskiej Ligi Rugby 7. Bydgoska Alfa udowodniła, że ma aspiracje do mistrzowskiego tytułu, pewnie pokonując wszystkich rywali. Zawiodła niestety drużyna gospodarzy, która słabym występem bardzo oddaliła się od obronny mistrzowskiego tytułu. W turnieju nie wystartowały drużyny UKS Kmicic Unisław i RK Solec Kujawski. Z informacji jakie otrzymaliśmy od władz klubów UKS Kmicic od stycznia 2013 roku połączył się z RK Unisław, natomiast zawodnicy z Solca zostali wchłonięci przez Alfę Bydgoszcz, co uniemożliwiło im dalszą rywalizację w rozgrywkach KPLR7.
Unisławianie pewnie pokonali drużyny z Grudziądza i Torunia. Jednak umiejętności nie starczyło na bardzo mocną doświadczoną drużynę z Bydgoszczy. Wiadomo, że mecze obu drużyn zawsze dostarczają kibicom wiele emocji i warto było czekać do końca na ten mecz. Po pierwszej połowie Alfa prowadziła 12:0 dziki bardzo mocnej grze i rajdom Łukasza Jóźwiaka. Po przerwie zmiana w ustawieniu zawodników z Unisławia spowodowała lepszą grę unisławskiego zespołu. Po kilku minutach udało im się doprowadzić do remisu i gry w przewadze. O zwycięstwie Alfy zadecydował rzut karny podyktowany na 30 metrze od pola punktowego Unisławia. Mocniejsi fizycznie zawodnicy młyna rozbili lekką obronę unisławian i w ostatnich sekundach meczu przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść wygrywając 19-12.
Kontuzji zwichnięcia stawu skokowego w meczu z Bydgoszczą doznał maturzysta Maciej Szerechan.  Na egzaminy ustne uda się w gipsie, co mamy nadzieję, że nie pozytywnie wpłynie na końcowy wynik egzaminu.

I TURNIEJ KUJAWSKO-POMORSKIEJ LIGI RUGBY 7 - BYDGOSZCZ 21.10.2012

W niedzielę 21 października ruszyła druga edycja Kujawsko-Pomorskiej Ligi Rugby 7. Turniej rozegrany został w Bydgoszczy w gęstej mgle, która towarzyszyła zawodnikom przez cały turniej. W turnieju poza drużynami z naszego województwa gościnnie zagrały drużyny z Chojnic oraz Rumii. Przypomnijmy że mistrzowskiego tytułu broni drużyna Rugby Klub Unisław.
Rywalizacja w sezonie 2012/2013 będzie jeszcze bardziej zacięta, a to za sprawą drużyny z Bydgoszczy, która dołączyła w tym sezonie do rywalizacji o miano najlepszej drużyny w naszym województwie. Swoją wartość Alfa udowodniła już w pierwszym turnieju pokonując wszystkich rywali i wygrywając turniej. Niestety nie doszło do konfrontacji liderów z naszego regionu  drużyn z Unisławia i Bydgoszczy , a to za sprawą porażki RK Unisław w półfinale z Arką Rumia 12:24. Porażkę unisławian należy zaliczyć do sensacji tego turnieju, ponieważ typowani byli do gry w finale. Ale bardzo dobra agresywna gra wice mistrzów Ekstraligi Rugby 7 zaskoczyła unisławian, którzy po rywalizacji grupowej byli lekko zaspali.

W tym sezonie do rywalizacji dołączyła również młoda drużyna z Solca Kujawskiego, która bardzo dobrze zaprezentowała się podczas turnieju w Bydgoszczy zajmując  IV miejsce. W tym sezonie na boiskach zobaczymy również młody zespół UKS Kmicic Unisław, który bardzo dobrze zaprezentował się w ubiegłym sezonie zdobywając srebrny medal.  Ich start można zaliczyć również do bardzo udanych ponieważ w spotkaniach grupowych zaprezentowali wysokie umiejętności pokonują Arkę Rumia 21:19 (to zadanie nie udało się im starszym kolegom) szarżę Grudziądz 24:5 i ulegli znacznie silniejszej fizycznie Alfie 0:31, i tylko małe punkty zadecydowały, że nie liczyli się w walce o podium. Kolejnym zespołem jest Rugby Klub Toruń. Jest to drużyna bardzo ambitna, która prawdopodobnie będzie liczyła się w walce o medale, tym bardzie że zespół z Torunia planuje starty razem z drużyną RK Unisław w wyższej klasie rozgrywkowej. Ostatnią drużyną z naszego regionu jest zespół z Grudziądza. Jest to drużyna młoda z dużymi perspektywami, która w tym sezonie jeszcze nie raz zaskoczy i pokażę swoje możliwości. Podczas turnieju oglądać można było również zespół z Chojnic, który nie zachwycił na turnieju w Bydgoszczy, a w ostatnim czasie pokazał swoje olbrzymie możliwości.
Kujawsko-Pomorska Liga Rugby 7 na razie jest jedyną regionalną ligą w Polsce.  Stworzenie tej ligi należy zaliczyć do wielkiego sukcesu, a organizatorzy ligi myślą o dalszym udoskonalaniu tych rozgrywek jak również o zachęcaniu kolejnych klubów do dołączenia do rywalizacji.